Poradna

Kočka zvrací

Simona Saláková, 08.09.2024
Dobrý den , máme sibiřského kocourka (7mesiců) od koťátka je poměrně upovídaný. Čeho jsem si ale všimla, že když se se svými dvěma bratry honí a hrají si , tak jako jediný po hře hrozně rychle dýchá a 2 x do měsíce zvrací ( granule i čistou vodu ). Mám trochu strach , protože předešlý kocourek takto zvracel každý den a pak jsme zjistili, že má vodu na plicích a v břišní dutině , potíže se srdcem a museli jsme ho nechat v 11 ti letech uspat . Jinak 7 měsíční kocourek není letargický , naopak je plný elánu . Ale to rychlěé dýchání kdyz je po aktivitě a občasné zvracení mi dělá starost . Děkuji za radu
Dobrý den, rozhodně doporučuji, abyste kocourka nechali prohlédnout veterinářem. Intolerance zátěže není zcela normální. Pravděpodobně bude potřeba i echokardiografické vyšetření, jedná se o plemeno, které je predisponované k různým onemocněním, a vzhledem k věku nelze vyloučit ani vrozené abnormality. Zajděte s ním ke svému ošetřujícím lékaři a nechte jej vyšetřit.

Kastrace

Dagmar Beranová, 27.08.2024
Dobrý večer. Na chalupě nás adoptovala venkovní, polodivoka kočka s kotětem. Kočku se podařilo odchytit a je v pořádku po kastraci. Kotě je ale nezvykle plaché a velmi bojacné. Zatím ani nevíme pohlaví, nedaří se ho chytit. Žere samo, ale ještě pije od maminky. Kdyby to byla kočka, od kolika měsíců je možná kastrace? Věk můžeme jen odhadovat. Předem díky
Pokud jej kočka ještě kojí, pravděpodobně bude ještě opravdu mladé. Jíst samotné dokáže kotě už cca od 5. týdne. Pokud se bude jednat o samici, tak dnes se již provádí kastrace i kolem 4. měsíce věku, tzv. rané kastrace, a to právě hlavně v situacích, kdy nejste schopni situaci kontrolovat a případnému zabřeznutí zabránit. Jinak u koček, které jsou chované v domácnosti a lze je "uhlídat", tak se většinou kastruje spíše po 6. měsíci života.

dotaz

Lenka Železná, 27.08.2024
Dobrý den.Mám kocourka/13 let/ a začaly se mu dělat lupy po páteři,až k ocásku.Věděla byste důvod?A také se mi zdá,že víc pije a čůrá.Děkuji za odpověd.L.Železná
Pokud více pije a močí, tak je určitě na místě navštívit veterináře. Nejčastějším důvodem u starší kočky k těmto obtížím je onemocnění ledvin, zvýšená funkce štítné žlázy (nadprodukce hormonů) nebo diabetes mellitus (cukrovka) a rozhodně by se takové obtíže neměly brát na lehkou váhu. Potíže s kůží se poté mohou řešit souběžně s tím.

Kočička

Jana Mičíková, 25.08.2024
Dobrý den. Máme kočičku. Nevím odhadem kolik je ji, donesla nám ju jedna pani od koní, že ji prej tam našli. Vůbec ale nemnauci. Měli sme už jednu kočičku a ta mnaucala. Začne mnaucat, nebo s ní máme zajit k veterináři?? Děkuji Mičíková
Otázka je, zda nemňouká vůbec nebo jestli se o mňoukání snaží, ale nejde to? Myšleno, že otevírá tlamičku ve snaze vydat zvuk, ale bez úspěchu a nebo prostě vůbec tuto snahu nemá? Pokud nemá, tak je to prostě tichá kočka, která nemá potřebu se zvukově projevovat a je to normální, jsou mezi kočkami v tomto rozdíly, některé jsou "upovídané", jiné ne. Pokud se ale o mňoukání snaží, ale zvuk nevydá, může to být zdravotní problém, nejčastěji se s tím setkáváme třeba v situaci, kdy má kočka laryngitidu, čili zánět hrtanu, a v tu chvíli je lepší, aby ji veterinář prohlédl, případně dal léky, které tyto obtíže zmírní.

kastrace kočky Boženky

Májka Fajkusová, 22.08.2024
Dobrý den, mám kočenku Boženku a ta v lednu 2024 prodělala kastraci společně s její dcerou, ta je v pohodě. A od dubna 2024 pravidelně každý měsíc moc hlasitě mnouká, vypadá mi to na mrouskání. V červenci 2024 jsem byla na veterině a tam mi paní doktorka sdělila, že má akorát písek u močáku, ale že to není vážné a že uvnitř nic nemá. Můj dotaz zní, může kočka po kastraci mrouskat?
Pokud kočka má po kastraci projevy říje (mrouskání), může se jednat o tzv. ORS neboli ovarian remnant syndrome. Jedná se o stav, kdy i po kastraci v těle zůstala nějaká funkční ovariální tkáň (tedy tkáň vaječníku), která je hormonálně aktivní a způsobuje říjové příznaky. Příčinou tohoto stavu může být výskyt ektopického ložiska této tkáně (tkáň se vyskytuje někde v těle mimo běžnou lokalizaci) nebo chyba operatéra, tedy neodebrání celého vaječníku a ponechání jeho části v dutině břišní. Ve většině případů jsou takové kočky sice neplodné, ale mohou se u nich objevit veškeré zdravotní komplikace způsobené v důsledku hormonální aktivity (např. nádory mléčné žlázy, vaječníků, pochvy, nebo pahýlová pyometra - tedy zánět pahýlu dělohy). K potvrzení/vyloučení tohoto syndromu se používá vyšetření hladin hormonů stanovením z krve. Nejčastěji používaný je AMH, tedy antimulleriánský hormon a LH, tedy hormon luteinizační. Nicméně za sebe bych nepodceňovala ani ten zmiňovaný písek v močovém měchýři, protože i to je věc, která by se řešit měla, protože normální není. Zkuste se poradit ještě s dalším veterinárním lékařem, pokud máte tu možnost.

Stroupek na tlamě

Anna Ilnická, 22.08.2024
Dobrý den, dnes jsem u své domácí kočičky na tlamičce našla něco jako strup. Nejspíše to bude od drbání...Mohu udělat něco pro rychlejší zmizení, např. pomocí kapek nebo nějaké masti? Děkuji za odpověď.
Vzhledem k lokalitě a tomu, že se jedná o kočku, která bude mít cokoliv namazaného tendenci slízávat či otírat s pomocí tlapek, bych se v tomto případě spokojila s prostou desinfekcí postižené oblasti a i nadále ji sledovala. Pokud se nebude dobře hojit, teprve poté bych volila něco radikálnějšího.

Kočka v bytě

Jonáš Dudík, 21.08.2024
Dobrý den, mám kočku, která už rok žije zavřená v bytě, ale podle chování u oken (ve čtvrtém patře) by ven chtěla, navíc před tím, než se dostala k nám, nejspíš venku byla. Mám možnost ji občas pustit ven, když ji třeba hlídají rodiče v domku se zahradou, nebo když se mnou musí jet na chatu. Myslíte, že je lepší kočku od venkovního prostředí izolovat jako dosud, aby byla plně zvyklá na bytový život, nebo jí nijak neuškodí, když bude mít možnost se občas (třeba jednou za 1-2 měsíce) proběhnout venku? Děkuji.
Toto je zcela na Vás, i když asi většina koček, pokud už pobyt venku poznala, tak by ho ráda zakoušela i nadále. Jestli se Vám ji podaří přeučit na čistě indoor kočku je otázka, ale určitě bych se hodně soustředila na obohacení prostředí, pokud bude jen v domácnosti, aby nedocházelo k tomu, že bude nespokojená. Obecně si myslím, že pokud máte možnost ji občasně nechat pohybovat se bezpečně venku, tak není důvod jí to nedopřát. Co se týče chování u okna, nemusí to nutně být z toho důvodu, že chce ven, ale jedná se o běžné projevy malého predátora, například v okně vidí ptáka, hmyz, případně jinou "kořist" a reaguje na ně, což je vcelku normální a nemusí to znamenat, že je doma nespokojená. Pokud je jinak spokojená, nevidím problém ani v tom, aby byla čistě jen doma. Jak jsem říkala, toto je hlavně na Vašem rozhodnutí, vy ji vidíte a znáte nejlépe.

Sirotci

Hicklová Gabriela, 20.08.2024
Prosím jaké je nejlepší mličko pro týdenní kotatka
Dobrý den, já osobně mám dobrou zkušenost s kotěcím mlékem značky Beaphar Kitty Milk, popřípadě Royal Canin

Přenášení FIP u koček

Kateřina Dubnická, 18.08.2024
Pěkný den. Adoptovali jsme si z útulku kočičku, u které se po měsíci projevila nemoc FIP a zánět slinivky. Útulek si ji vzal zpět a léčil ji injekcemi, měla 3 měsíční léčbu. Po léčbě byla opět aktivní, hravá a “zdravá” My jsme si mezitím, co byla na léčbě adoptovali kocoura. Teď jsem si chtěla vzít kočičku zpět ale moje veterinarka mě od toho odrazuje, že ho nakazí a umře. Od lidí, co léčí kočky s fip zase čtu, že to nakažlivé není a že mají doma kočky vyléčené se zdravými a nikdy se nic nestalo. Jak to prosím je? Můžu si ji dovést zpět domů?
Tady není odpověď úplně jednoduchá, ale pokusím se to podat srozumitelně. FIP neboli kočičí infekční peritonitida je virové onemocnění, způsobuje ji Coronavirus. Ten se vyskytuje ve 2 formách - FeCoV a FIPV. Jak název napovídá, tak původcem FIP je ten druhý. Ten se mezi kočkami nepřenáší. Přenáší se ten první, tedy FeCoV, který u kočky, která se jím nakazí, způsobí jen velmi mírné klinické příznaky, většinou v podobě střevních obtíží, případně se nemusí projevit vůbec. Problém ale nastává ve chvíli, kdy tento FeCov podlehne vnitřní mutaci (změní se jeho genetická informace). To se odehraje uvnitř hostitele, tedy nakaženého zvířete. Tato mutace způsobí přeměnu původního "neškodného" Coronaviru na FIPV, který už nenapadá jen střevní sliznici, ale krevní buňky a působí tedy daleko komplexněji a následky mohou být fatální - dochází k rozvoji FIP. Takže abych to shrnula, samotný zmutovaný virus není nakažlivý, ale kočka může jiné kočce předat ten "obyčejný" Coronavirus (FeCoV) a ten pak musí podlehnout oné mutaci, aby se rozvinula FIP u nově nakaženého jedince. A to se stát může a nemusí, bohužel neznáme všechny důvody, proč k mutacím dochází, takže tomu neumíme ani účinně zabránit. Proto je potřeba zpětné začlenění dobře zvážit zejména kvůli tomu, o jak moc závažné onemocnění se jedná. Případně se doptejte, pokud něco není jasné, toto je bohužel problematika na obsáhlejší rozhovor :-)

Ragdollak ztraci srst

Jana Staňová, 05.08.2024
Kocour, kastrovaný Ragdoll 7,5let vykusuje si srt,krev v pořádku,ven nechodí . Už jsem bezradná
Dobrý den, pro nějakou smysluplnou radu mám příliš málo informací. To, že jsou krve v pořádku, je dobře, ale příliš vás to neposouvá v diagnostice. Nepíšete, jaká terapie byla doposud provedena, s jakým výsledkem apod. Dermatologie je velmi komplexní obor, kde je potřeba systematického přístupu. Pokud si se svým ošetřujícím veterinárním lékařem již nevíte rady, velmi doporučuji řešit se specialistou dermatologem, dle lokality - Plzeňsko - Dr. Jankovcová, Zodiacus Plzeň, Berounsko - Dermus - Dr. Musálková, Východní Čechy - HK, Dr. Hanzálek, Morava - Dr. Rybníček, Brno.

očkování kočky žijící v bytě

Tomáš Andrejsek, 12.07.2024
Dobrý den, mám prosbu. Moje maminka chová kočku, která žije výhradně v btě, a ven vůbec nevychází. Je takovou kočku nutné očkovat, popřípadě proti čemu? Díky, Tomáš
I přesto, že kočka žije pouze v bytě, je rozumné ji očkovat. Důvodů je několik, nejprve asi ten, že nemoci se mohou přenést nejen z kočky na kočku, ale i přes předměty, viry bývají často odolné i v prostředí a dlouho tam přežívají, takže kočce můžeme nákazu přinést i my sami. Další důvod je ten, že většinou kočka nežije naprosto izolovaně, někdy musí třeba na veterinu, protože má nějaký problém, majiteli se může změnit situace, přestěhuje se, kočka bude muset někam na hlídání apod. a to jsou všechno situace, kdy se reálně nakazit může. Je vhodné například upravit schéma (např. nedávat všechna dostupná očkování každý rok). Ale pokud je kočka zdravá, nevidím důvod, proč ji neočkovat, dnešní vakcíny jsou velmi šetrné a naopak nemoci, proti kterým chrání, jsou velmi nebezpečné nebo je jejich léčba obtížná. Sice tento důvod napíšu jako poslední, ale za mě je asi nejdůležitější. Každoroční vakcinace je hlavně skvělou možností pro pravidelnou preventivní prohlídku, která umožní veterináři sledovat jakékoliv změny ve zdravotním stavu a rychleji na ně reagovat často i ve chvílích, kdy majitel sám si ničeho není vědom, protože jak víme, když někoho vídáme každý den, často nám pozvolné změny mohou uniknout. Běžné očkování u koček je trojkombinace, jedná se o virus kočičí panleukopenie, herpesvirus a calicivirus. Vzteklina se u koček povinně neočkuje, pouze pokud bude kočka cestovat do zahraničí, a ostatní vakcinace jsou u koček prováděny spíše výjimečně a v konkrétních situacích.

Kastrace kočky

Kateřina Janošová, 13.06.2024
Dobrý den, pořídila jsem si kotě (pouliční směska) a chtěla bych ji nechat vykastrovat. Mám ji částečně doma i venku a nechci, aby se zaběhla a měla koťata. V jaké věku doporučujete kastraci? Děkuji
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď a ani my veterináři se v tomto zcela neshodneme. Často bývá doporučováno počkat do 9 měsíců věku, kdy je již jistota, že je zvíře dospělé nejen pohlavně, ale i tělesně. To ale může být v praxi problematické, jednak proto, že u velké části koček neznáme jejich přesné datum narození a věk často odhadujeme, a to s větší či menší přesností, ale i proto, že nemalá část z nich je schopná zabřeznout i daleko dříve než v tomto zmíněném věku. Roli může hrát i roční období, protože kočky mohou mít sezónní anestrus, což znamená, že během zimy u nich říje nemusí probíhat, takže například, pokud máte doma kotě narozené koncem jara nebo v létě, je větší šance, že u takové kočky říje začne až s následujícím jarem a bude tedy starší. Ale v přírodě není nic stoprocentní. V zemích na západ od nás jsou zcela běžné takzvané rané kastrace, u koťat kolem 3-4 měsíců věku a zatím se zdá, že kromě etické otázky (kastrace mláděte) to s sebou nenese vyšší míru zdravotních komplikací. Je docela pravděpodobné, že tento trend se postupně dostane i k nám. Takže abych alespoň nějak odpověděla, nejčastější věk pro kastraci kočky bývá u nás doporučován od věku cca 6-7 měsíců, abychom eliminovali riziko možné březosti, a nebo, což je nejjistější, tak ihned poté, co proběhne první říje. U kočky, která žije i doma, si jí jistě bez obtíží všimnete a budete mít jistotu, že je v době kastrace již pohlavně dospělá. Naopak nelze příliš dlouho odkládat u kočky, která žije jen venku a chovatel nemá možnost mít nástup říje plně pod kontrolou. Nicméně všechny výše zmíněné varianty jsou v pořádku a je potřeba se rozhodovat dle konkrétní situace a možností.
Nepodařilo se načíst další záznamy

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny