Poradna

Kočka zvrací

Simona Saláková, 08.09.2024
Dobrý den , máme sibiřského kocourka (7mesiců) od koťátka je poměrně upovídaný. Čeho jsem si ale všimla, že když se se svými dvěma bratry honí a hrají si , tak jako jediný po hře hrozně rychle dýchá a 2 x do měsíce zvrací ( granule i čistou vodu ). Mám trochu strach , protože předešlý kocourek takto zvracel každý den a pak jsme zjistili, že má vodu na plicích a v břišní dutině , potíže se srdcem a museli jsme ho nechat v 11 ti letech uspat . Jinak 7 měsíční kocourek není letargický , naopak je plný elánu . Ale to rychlěé dýchání kdyz je po aktivitě a občasné zvracení mi dělá starost . Děkuji za radu
Dobrý den, rozhodně doporučuji, abyste kocourka nechali prohlédnout veterinářem. Intolerance zátěže není zcela normální. Pravděpodobně bude potřeba i echokardiografické vyšetření, jedná se o plemeno, které je predisponované k různým onemocněním, a vzhledem k věku nelze vyloučit ani vrozené abnormality. Zajděte s ním ke svému ošetřujícím lékaři a nechte jej vyšetřit.

Potulná kočka - prosba o radu

Jana Rolfesová, 30.08.2024
Dobrý den, jsme na vesnici a asi dva měsíce krmíme dvě potulné kočky. Jsou to kocourci, stáři cca 1 rok. Přesně nevíme. Jeden z nich před dvěma dny sice přišel na krmení, ale nechtěl nic jíst. Včera večer přišel sice znovu, ale také nic nechtěl. Dali jsme mu jen šťávu z konzervy a uvařili kuřecí vývar. Z misky nechtěl, tak jsme mu to dali na lžici, ze které šťávu vypil. Chvíli ležel a pak odešel. Přišlo nám, že je letargický a měl slzavé oči. Prosíme poraďte na koho se obrátit. Myslíme, že je asi nemocný. Nemáme možnost jej odvézt k veterináři. Poradíte kam zavolat ?
Dobrý den, toto skutečně není normální stav u kočky a je vhodné jej co nejdříve řešit. Napadá mě pár možností, pokud odvoz na veterinu není možný. Nevím, odkud jste, ale můžete v blízkosti zkusit najít buď veterinárního lékaře, který bude ochoten udělat výjezd a zvíře alespoň základně zhodnotit v terénu, nebo u velkých měst (Praha a Brno) funguje i zvířecí záchranka, která za pacientem dojede a buď ošetří na místě nebo odveze k vyšetření na spolupracující pracoviště. Případně můžete zkusit najít a kontaktovat v blízkém okolí spolek, který se zabývá péčí o toulavé kočky, tyto spolky bývají na takové případy připravení, ať už vybavením např. odchytovou klecí, ale i kontakty na spolupracující veterináře a možná budou schopni poradit i na dálku, na koho se obrátit. Víc mě v tuto chvíli nenapadá a bez znalosti konkrétní lokality asi lépe poradit nedokážu.

Kastrace

Dagmar Beranová, 27.08.2024
Dobrý večer. Na chalupě nás adoptovala venkovní, polodivoka kočka s kotětem. Kočku se podařilo odchytit a je v pořádku po kastraci. Kotě je ale nezvykle plaché a velmi bojacné. Zatím ani nevíme pohlaví, nedaří se ho chytit. Žere samo, ale ještě pije od maminky. Kdyby to byla kočka, od kolika měsíců je možná kastrace? Věk můžeme jen odhadovat. Předem díky
Pokud jej kočka ještě kojí, pravděpodobně bude ještě opravdu mladé. Jíst samotné dokáže kotě už cca od 5. týdne. Pokud se bude jednat o samici, tak dnes se již provádí kastrace i kolem 4. měsíce věku, tzv. rané kastrace, a to právě hlavně v situacích, kdy nejste schopni situaci kontrolovat a případnému zabřeznutí zabránit. Jinak u koček, které jsou chované v domácnosti a lze je "uhlídat", tak se většinou kastruje spíše po 6. měsíci života.

dotaz

Lenka Železná, 27.08.2024
Dobrý den.Mám kocourka/13 let/ a začaly se mu dělat lupy po páteři,až k ocásku.Věděla byste důvod?A také se mi zdá,že víc pije a čůrá.Děkuji za odpověd.L.Železná
Pokud více pije a močí, tak je určitě na místě navštívit veterináře. Nejčastějším důvodem u starší kočky k těmto obtížím je onemocnění ledvin, zvýšená funkce štítné žlázy (nadprodukce hormonů) nebo diabetes mellitus (cukrovka) a rozhodně by se takové obtíže neměly brát na lehkou váhu. Potíže s kůží se poté mohou řešit souběžně s tím.

Kočička

Jana Mičíková, 25.08.2024
Dobrý den. Máme kočičku. Nevím odhadem kolik je ji, donesla nám ju jedna pani od koní, že ji prej tam našli. Vůbec ale nemnauci. Měli sme už jednu kočičku a ta mnaucala. Začne mnaucat, nebo s ní máme zajit k veterináři?? Děkuji Mičíková
Otázka je, zda nemňouká vůbec nebo jestli se o mňoukání snaží, ale nejde to? Myšleno, že otevírá tlamičku ve snaze vydat zvuk, ale bez úspěchu a nebo prostě vůbec tuto snahu nemá? Pokud nemá, tak je to prostě tichá kočka, která nemá potřebu se zvukově projevovat a je to normální, jsou mezi kočkami v tomto rozdíly, některé jsou "upovídané", jiné ne. Pokud se ale o mňoukání snaží, ale zvuk nevydá, může to být zdravotní problém, nejčastěji se s tím setkáváme třeba v situaci, kdy má kočka laryngitidu, čili zánět hrtanu, a v tu chvíli je lepší, aby ji veterinář prohlédl, případně dal léky, které tyto obtíže zmírní.

kastrace kočky Boženky

Májka Fajkusová, 22.08.2024
Dobrý den, mám kočenku Boženku a ta v lednu 2024 prodělala kastraci společně s její dcerou, ta je v pohodě. A od dubna 2024 pravidelně každý měsíc moc hlasitě mnouká, vypadá mi to na mrouskání. V červenci 2024 jsem byla na veterině a tam mi paní doktorka sdělila, že má akorát písek u močáku, ale že to není vážné a že uvnitř nic nemá. Můj dotaz zní, může kočka po kastraci mrouskat?
Pokud kočka má po kastraci projevy říje (mrouskání), může se jednat o tzv. ORS neboli ovarian remnant syndrome. Jedná se o stav, kdy i po kastraci v těle zůstala nějaká funkční ovariální tkáň (tedy tkáň vaječníku), která je hormonálně aktivní a způsobuje říjové příznaky. Příčinou tohoto stavu může být výskyt ektopického ložiska této tkáně (tkáň se vyskytuje někde v těle mimo běžnou lokalizaci) nebo chyba operatéra, tedy neodebrání celého vaječníku a ponechání jeho části v dutině břišní. Ve většině případů jsou takové kočky sice neplodné, ale mohou se u nich objevit veškeré zdravotní komplikace způsobené v důsledku hormonální aktivity (např. nádory mléčné žlázy, vaječníků, pochvy, nebo pahýlová pyometra - tedy zánět pahýlu dělohy). K potvrzení/vyloučení tohoto syndromu se používá vyšetření hladin hormonů stanovením z krve. Nejčastěji používaný je AMH, tedy antimulleriánský hormon a LH, tedy hormon luteinizační. Nicméně za sebe bych nepodceňovala ani ten zmiňovaný písek v močovém měchýři, protože i to je věc, která by se řešit měla, protože normální není. Zkuste se poradit ještě s dalším veterinárním lékařem, pokud máte tu možnost.

Stroupek na tlamě

Anna Ilnická, 22.08.2024
Dobrý den, dnes jsem u své domácí kočičky na tlamičce našla něco jako strup. Nejspíše to bude od drbání...Mohu udělat něco pro rychlejší zmizení, např. pomocí kapek nebo nějaké masti? Děkuji za odpověď.
Vzhledem k lokalitě a tomu, že se jedná o kočku, která bude mít cokoliv namazaného tendenci slízávat či otírat s pomocí tlapek, bych se v tomto případě spokojila s prostou desinfekcí postižené oblasti a i nadále ji sledovala. Pokud se nebude dobře hojit, teprve poté bych volila něco radikálnějšího.

Kočka v bytě

Jonáš Dudík, 21.08.2024
Dobrý den, mám kočku, která už rok žije zavřená v bytě, ale podle chování u oken (ve čtvrtém patře) by ven chtěla, navíc před tím, než se dostala k nám, nejspíš venku byla. Mám možnost ji občas pustit ven, když ji třeba hlídají rodiče v domku se zahradou, nebo když se mnou musí jet na chatu. Myslíte, že je lepší kočku od venkovního prostředí izolovat jako dosud, aby byla plně zvyklá na bytový život, nebo jí nijak neuškodí, když bude mít možnost se občas (třeba jednou za 1-2 měsíce) proběhnout venku? Děkuji.
Toto je zcela na Vás, i když asi většina koček, pokud už pobyt venku poznala, tak by ho ráda zakoušela i nadále. Jestli se Vám ji podaří přeučit na čistě indoor kočku je otázka, ale určitě bych se hodně soustředila na obohacení prostředí, pokud bude jen v domácnosti, aby nedocházelo k tomu, že bude nespokojená. Obecně si myslím, že pokud máte možnost ji občasně nechat pohybovat se bezpečně venku, tak není důvod jí to nedopřát. Co se týče chování u okna, nemusí to nutně být z toho důvodu, že chce ven, ale jedná se o běžné projevy malého predátora, například v okně vidí ptáka, hmyz, případně jinou "kořist" a reaguje na ně, což je vcelku normální a nemusí to znamenat, že je doma nespokojená. Pokud je jinak spokojená, nevidím problém ani v tom, aby byla čistě jen doma. Jak jsem říkala, toto je hlavně na Vašem rozhodnutí, vy ji vidíte a znáte nejlépe.

Sirotci

Hicklová Gabriela, 20.08.2024
Prosím jaké je nejlepší mličko pro týdenní kotatka
Dobrý den, já osobně mám dobrou zkušenost s kotěcím mlékem značky Beaphar Kitty Milk, popřípadě Royal Canin

Mivali

Zdeňka Křičenská, 20.08.2024
Dobrý den 4mesicni mivali kote jaké granule prosím
Dobrý den, zrovna pro toto plemeno vyrábí někteří výrobci speciální krmivo určené přímo pro Maine Coon, které zohledňuje zejména to, že vzrůstem se jedná o velké kočky, takže lze zvolit toto. Ale stejně tak můžete vybrat jakékoliv krmení superprémiové kvality, které je určeno pro danou věkovou kategorii, čili pro koťata, a mělo by to být také v pořádku, protože dávkování volíte podle váhy v dospělosti a tedy velikost plemene zohledňujete i tímto způsobem.

Přenášení FIP u koček

Kateřina Dubnická, 18.08.2024
Pěkný den. Adoptovali jsme si z útulku kočičku, u které se po měsíci projevila nemoc FIP a zánět slinivky. Útulek si ji vzal zpět a léčil ji injekcemi, měla 3 měsíční léčbu. Po léčbě byla opět aktivní, hravá a “zdravá” My jsme si mezitím, co byla na léčbě adoptovali kocoura. Teď jsem si chtěla vzít kočičku zpět ale moje veterinarka mě od toho odrazuje, že ho nakazí a umře. Od lidí, co léčí kočky s fip zase čtu, že to nakažlivé není a že mají doma kočky vyléčené se zdravými a nikdy se nic nestalo. Jak to prosím je? Můžu si ji dovést zpět domů?
Tady není odpověď úplně jednoduchá, ale pokusím se to podat srozumitelně. FIP neboli kočičí infekční peritonitida je virové onemocnění, způsobuje ji Coronavirus. Ten se vyskytuje ve 2 formách - FeCoV a FIPV. Jak název napovídá, tak původcem FIP je ten druhý. Ten se mezi kočkami nepřenáší. Přenáší se ten první, tedy FeCoV, který u kočky, která se jím nakazí, způsobí jen velmi mírné klinické příznaky, většinou v podobě střevních obtíží, případně se nemusí projevit vůbec. Problém ale nastává ve chvíli, kdy tento FeCov podlehne vnitřní mutaci (změní se jeho genetická informace). To se odehraje uvnitř hostitele, tedy nakaženého zvířete. Tato mutace způsobí přeměnu původního "neškodného" Coronaviru na FIPV, který už nenapadá jen střevní sliznici, ale krevní buňky a působí tedy daleko komplexněji a následky mohou být fatální - dochází k rozvoji FIP. Takže abych to shrnula, samotný zmutovaný virus není nakažlivý, ale kočka může jiné kočce předat ten "obyčejný" Coronavirus (FeCoV) a ten pak musí podlehnout oné mutaci, aby se rozvinula FIP u nově nakaženého jedince. A to se stát může a nemusí, bohužel neznáme všechny důvody, proč k mutacím dochází, takže tomu neumíme ani účinně zabránit. Proto je potřeba zpětné začlenění dobře zvážit zejména kvůli tomu, o jak moc závažné onemocnění se jedná. Případně se doptejte, pokud něco není jasné, toto je bohužel problematika na obsáhlejší rozhovor :-)

Strava vybírané kočky

Irena Mlezivová, 09.08.2024
Dobrý den, Prosím o radu,čím krmit kočku,která je velmi vybíravá. Je to 14 měsíční kočička s váhou 6kg.Má ráda syrové maso,ale pouze kuřecí a krůtí a to svalovinu.Taktéž rybí konzervy a granulky Proplan s krůtím. Z vnitřnosti pouze sušená kuřecí srdíčka.Jakéko-li jiné kapsičky a konzervy odmítá. Zkusila jsem od mnoha výrobců,ale bez úspěchu.Myslím,že to asi není moc vyvážená strava.Můžete,prosím poradit? Moc děkuji.
Dobrý den, kočka je striktní masožravec, takže to, co popisujete, se nejeví jako tak velký problém. Pokud chcete krmit syrovou stravou, bylo by vhodné zvýšit poměr vnitřností a přidat kosti. Přílohy a zelenina mohou tvořit třeba jen 10 % z celkového objemu stravy, více není potřeba. Nepřeháněla bych to s množstvím ryb, zejména těch mořských. Univerzální radu, jak kočku přimět, aby přijímala něco, co nechce, tu bohužel nemám. Můžete se pokusit jí to, na co ji chcete "naučit", postupně míchat s tím, co ráda má. To znamená, například jí ke kuřecímu nebo krůtě dát malinké množství hovězího a postupně zvyšovat poměr, aby si na chuť navykla. Doufám, že je to srozumitelné. Co se týče bezpečnosti podávání syrového masa, doporučuje se ho podávat přemražené, ideálně by mělo být v mrazáku před použitím alespoň 3 týdny. Pokud ji krmíte i granulemi a ty v nějakém rozumném množství je ochotná přijímat, tak bych se neobávala. Pokud jsou vhodné pro její věkovou kategorii, pak obsahují vše, co potřebuje, a všechno ostatní je v podstatě navíc. Existují kočky, které žerou celý život 1 značku granulí nebo konzerv/kapsiček, protože jsou takto vyhraněné, a ve výsledku jim nic neschází. Možná bych si jen dala pozor na váhu, píšete, že má 6 kg, což je obecně na samici tohoto plemene již poměrně hodně. Mívají mezi 2,5-5 kg, s tím, že u té horní hranice se pohybují spíše kocouři. Dávejte pozor, abyste ji ve své snaze o rozmanitost potravy nepřekrmovali, kočky chované doma se k nadváze či dokonce obezitě dostanou poměrně snadno a těžko se jí zbavují, a ve výsledku by toto představovalo daleko větší problém než vámi popsaná nižší pestrost stravy, která dle mého soudu není nikterak závažná. Pokud si nejste jistí, konzultujte tělesnou kondici s vaším veterinářem.
Nepodařilo se načíst další záznamy

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny