Poradna

Kelpta a probiotika

Šárka Kristýnová, 15.09.2024
Dobrý den, mohu kelptu na zuby a práškové probiotika pro psa mohu míchat dohromady v misce na žrádlo.Děkuji.
Ano, toto může klidně dohromady v jedné porci. Probiotika nelze míchat pouze s podáváním antibiotik, kdy je potřeba rozestup mezi podáním alespoň 2 hodiny. S ostatními doplňky by problém být neměl.

Čivava

Jana Prokeš, 07.09.2024
Dobrý den chtěla bych se zeptat na granule nebo doplňky na vyčištění analku, mám čivavu byla v minulosti tyrana u majitele od kterého jsem ji kupovala jak vidi doktoia má hodně strach chci ji koupit nějaké podpůrné granule mebo jestli existuje něco ať se čistí moc děkuji za informaci přeji hezký den Jana Prokeš
Dobrý den, bohužel si nejsem jistá, zda dotazu rozumím. Pokud máte na mysli anální žlázky (paranální váčky), tak pro tyto účely existuje přípravek Glandex, který pomáhá při obtížích s vyprazdňováním těchto váčků. Dále je potřeba, aby měl pes dostatečně pevnou stolici, takže krmit kvalitní a vyhovující stravu, případně doplnit probiotika.

Výživa

Lukáš Zeman, 05.09.2024
Dobrý den, prosím Vás mám štěně American Bully stáří skoro 3 měsíce používám granule značky Yoggies příchuť jehněčí maso a bílá ryba. Jen mám problém, že má řidší stolici a zapacha. Tak jestli by jste mi poradila nějaké krmivo granule? Děkuji
Při takových problémech by se obecně hodilo krmivo pro citlivé zažívání, ale přímo veterinární dieta pro gastrointestinální obtíže se dá používat pouze po krátkou dobu, když se jedná o štěně, takže slouží pouze ke stabilizaci průjmu a pak je vhodné přejít na běžné krmení. Vzhledem k tomu, že se jedná o štěně a uvádíte, že stolice zapáchá, tak bych se spíše než na změnu krmiva, zaměřila na střevní mikroflóru, můžete přidat probiotika, ale také bych zvážila provedení koprologického vyšetření (tedy vyšetření trusu) pro vyloučení parazitární infekce. Pokud chcete jen zkusit nové krmivo, pak bych asi zvolila nějaký monoprotein, kde bude pouze jeden druh masa, abyste případně zjistili, jestli mu nevadí nějaká konkrétní složka, např. Brit Care Dog Hypoallergenic Puppy, nebo obdobné varianty od jiných značek.

Dieta po operaci močových cest

Petra Kubovcova, 03.09.2024
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat cim spestrit stravu psovi Labradorovi 7let..kdyz nesmí maso ,zatím není kastrovany..máme granule Celibra .Děkuji za odpověď.
A z jakého důvodu nesmí maso? Protože z toho stejného třeba nebude smět i jiné věci. Chtělo by to více informací, jaké má obtíže, jakou přesně má nyní dietu apod. Obecně jen mohu říct, že existují již i pamlsky, které je možné podávat i ke speciálním dietám, například na jaterní onemocnění, při nedostatečnosti ledvin nebo alergiích, tak se případně můžete poohlédnout po něčem takovém.

pomoc

Mikova Ludmila, 03.09.2024
mam 4 leteho psa a porad utoci na lidi se psem
Dobrý den, s tímto problémem by bylo asi vhodné se obrátit spíše na člověka, který se zabývá výcvikem psů a probere s vámi, jaké máte možnosti, jak toto chování pejska odnaučit. Není to asi úplně otázka pro veterináře a ani to není něco, co by šlo vyřešit online.

Pribirani

Alena Roušalová, 30.08.2024
Dobrý den, máme 4 měsíční stěně barzoje. Na výstavě nám všichni řekli, že je hubený. Nyni 20kg. Krmime Brit care lamb junior large breed, 3x denně. Ale hrozně kadi a to ne zrovna pevné. Máme zkusit zase změnit granule. Či přidat maso...:((moc děkuji, Roušalová
Dobrý den, štíhlost u štěněte, navíc chrta, obecně nepovažuji za problém, ale vzhledem k tomu, co popisujete, asi bude potřeba nějak zasáhnout. Spíše než váhu řešit to, že nemá pevnou stolici. Přidání masa spíše nic nevyřeší, kromě toho, že ovlivníte poměr vápníku a fosforu, který je u rostoucího psa velkého plemene poměrně důležité dodržet, tak se navíc často stává, že rozdílná stravitelnost granulí a masa činí psům další problém a průjem se prohloubí. Pokud byste chtěli přejít na BARF, pak ale kompletní a dobře vyvážit krmnou dávku, u tohoto plemene je v průběhu růstu docela dost věcí, co by se nemusely povést, pokud byste krmnou dávku špatně sestavili. Případně lze zkusit změnit granule, zda mu jiné nebudou sedět lépe. Dále zkusit přidat probiotika pro podporu střevní mikroflóry.

výživa - zlatý retrívr

Olga Křížová, 30.08.2024
Dobrý den, prosím Vás, existují někde růstové tabulky nebo něco podobného pro štěňata zlatého retrívra, aby se dalo zavčas zabránit případné obezitě a s tím spojenými problémy s klouby, apod. Máme stěně (psa), 10 týdnů a váží cca 8,5 kg. Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den, Olga Křížová
Dobrý den, bohužel nemám materiál přímo v češtině, ale pod tímto odkazem naleznete tabulky velmi obdobné těm, které jsou používané u dětí. Jsou rozděleny dle pohlaví a dále dle velikosti psa v dospělosti. Pokud se budete držet dávkování na krmivu a nebudete pejskovi příliš přilepšovat pamlsky apod., tak by mělo být vše v pořádku. Tabulky začínají až od 12. týdne, ale u Vašeho pejska se mi zdá zatím váha přiměřená. https://vetportal.royalcanin.co.uk/wp-content/uploads/2022/06/FINAL-Puppy-Growth-Chart-Digital.pdf

Cesta autem

Veronika Krausová, 27.08.2024
Dobrý den, mám puberťáka Německého ovčáka, bude mu v září 18 měsíců. Když byl malý, tak v autě ječel, že tam nechce být. Časem zjistil, že autem ho čekají jen dobré věci, ale teď zase ječí, kňourá, zrychleně dýchá, jak je natěšený, že se někam jede. Umí to dělat i hodinu (déle jsem s ním zatím nejela). V říjnu chceme jet do Rakouska a to jsou cca 4 hodiny cesty. Existuje nějaký přípravek jak ho při cestě autem zklidnit?
Asi vás zklamu, ale nic bezpečně použitelného doma (myšleno mimo veterinární pracoviště), co by zároveň bylo dobře účinné, nemáme. Existují přírodní cesty, které můžete vyzkoušet (feromonové obojky, Bachovy esence atd.), ale jejichž účinnost je hodně individuální. Existuje minimálně jeden preparát, který je určen na zklidnění psa ve vypjatých situacích, ale má jinou indikaci (ohňostroje, petardy) a co je horší, tak u rozrušeného psa často prostě vůbec nefunguje. Ale co je z mého pohledu a ze zkušenosti nejefektivnější, tak je soustavný trénink, kterým nežádoucí chování odbouráte. Ideálně si nechat poradit od někoho, kdo má s podobnými situacemi zkušenost a již má i na kontě pár takových případů, s kterými si poradil. Poohlédla bych se někde ve vašem okolí. Vždy je možné nácvik spojit i s podáváním výše uvedených preparátů, které pejskovi učení mohou usnadnit. Případně konzultujte se svým veterinárním lékařem, zda nemá s něčím zkušenost. Moje zkušenosti jsou bohužel takové, jako jsem psala výše a nic lepšího než snaha o nápravu nežádoucího chování pomocí tréninku, dle mého neexistuje.

Teddynko a infekcia

Psi
Renáta Hricová, 27.08.2024
Dobrý deň, píšem Vám ohľadom nášho psíka Teddynka. Je to CAVALIER KING CHARLES RUBI, má 4 roky. Pred tromi týždňami začal ťažšie dýchať a začali sa mu po tele tvoriť chrasty, střupy. Užíval antibiotiká, střupy už takmer vôbec nemá a taktiež aj to dýchanie, chrčanie je lepšie. Zaujímalo by ma, z čoho by to mohlo byť. Kúpal sa totiž vo fontáne, no týždeň predtým navštívil psí salón. Viete mi, prosím poradiť , či to má z tej fontánky,alebo zo psieho salónu???Ďakujem krásne a prajem pekný deň.
Dobrý den, na tuhle otázku nejsem schopná odpovědět, protože z pouhého popisu nepoznám, co pejskovi vlastně bylo, jaká byla diagnóza, kterou jste léčili. Ale i tak se domnívám, že ani jedna z vámi zmíněných příčin (psí salón, fontána) není viníkem těchto obtíží, nebo mě minimálně nenapadá, jakým mechanismem by k tomu došlo. Možná fontána jedině, kdyby i část vody vdechl, takže potenciálně nějaká bakteriální kontaminace, ale nepřijde mi to vůbec pravděpodobné. A co se týče salonu, tak i kdyby před ním v něm byl pes s infekcí, tak by se na psa se zdravou kůží neměla přenést, musel by tam být již předtím nějaký problém na kůži apod., takže tady bohužel neporadím.

Svědění kůže

Martina Dadurová, 26.08.2024
Dobrý den, potřebuji poradit, mám 3 měsíční štěně a pořád se drbe. Zkoušeli jsme vykoupat ve speciálním šamponu, blechy taky nemá a tak nevím co s tím. Napadli mě nějaké vitamíny??? Nebo jestli poradíte něco jiného?? Děkuji moc za odpověď
Položím zdánlivě hloupou otázku: Jak víte, že nemá blechy? Protože jste již použili něco na ošetření proti nim (a šampon se nepočítá), nebo jste je v srsti jen nenašli (máte tmavého psa, takže to není úplně snadné je zachytit)? V těchto dvou odpovědích je velký rozdíl. Pokud jste si tedy stoprocentně jistí, že nemá blechy ani jiné parazity, tak vás zklamu, v tu chvíli je potřeba návštěva veterináře, aby kůži prohlédl a zjistil, co se děje a nasadil štěňátku adekvátní terapii. Pokud jste zatím proti blechám kromě šamponu nic nepoužili, pak to udělejte, i zde bych si nechala poradit konkrétní přípravek od veterináře, protože ne všechno, co je volně prodejné v lékárně, tak je na parazity dobře účinné. Vitamíny v takovém případě nejspíš nepomohou. Ale abych nebyla tak negativní. Když se jedná o štěně a kůže je celkově klidná (růžová, nezarudlá), existuje určitá šance, že mu nic není, protože štěňata se obecně hodně drbou, drbou se více než dospělí psi, zejména v oblasti obojku, na který si teprve zvykají. Takže záleží na tom, jak moc se drbe? Je to tak urputné, že mu to nedovolí třeba ani si v klidu lehnout a spát? Ruší ho to od běžných činností? Pokud ano, řešila bych, to už normální není. Bohužel u štěňat je ta hranice docela tenká, běžně běhají a najednou uprostřed hry sebou plácnou na zem a začnou se drbat a neznamená to, že mají nějaký problém, ale pokud se vám to zdá příliš, platí to, co jsem napsala na začátku.

Zánět ucha

Jana Matějovská, 25.08.2024
Dobrý den, mám 7 letého Havanského psíka. Momentálně nás trápí zánět ucha. Byli jsme u naší paní veterinářky. Bral 14 dni antibiotika Rilexine a do ucha mu zavedla také lokální antibiotika. Bohužel léčba nepomohla. Do 2 dnů po zavedení antibiotik do ucha, začalo v uchu čvachtat a byli jsme tam, kde jsme začínali. Paní veterinářka by asi stále dávala ten Rilexine, ale ten vůbec nepomohl. Nechci do něj dávat stále antibiotika. Nyní lecime přípravkem Otodine asi týden, aplikace 2x denně. V uchu nečvachta, ale stále je rudé, citlivé a pejsek si ho občas drbe. Mohla byste mi dát tip, co bychom ještě mohli vyzkoušet, anebo máme zajít na jinou veterinu? Děkuji za odpověď Paní doktorka do zprávy napsala, že jde o Otitis. Děkuji
Dobrý den, otitis je skutečně zánět ucha, v tomto případě nevíme, zda se jedná pouze o otitis externa (tedy zánět zevního zvukovodu) nebo i zánět středního ucha (to by za mě byl důvod pro ten Rilexine, když přivřu oko, tedy otitis media), ale pokud k tomu pejsek nemá jiné příznaky, například motání, náklon hlavy apod., půjde spíše jen o ten zevní. Nebudu radit na dálku konkrétní přípravek do ucha, protože ten by se měl zvolit na základě cytologického vyšetření ucha. Z ucha se udělá výtěr, prohlédne pod mikroskopem a podle toho, co tam najdeme, volíme terapii. Typicky to budou bakterie - tyčkovité nebo kokovité, nebo kvasinky, a na každou z těchto "potvůrek" se volí jiný preparát. Otodine je skvělý přípravek, ale tady zřejmě sám o sobě nestačí. Antibiotika celkově v tomto případě nejsou vůbec potřeba, pokud se správně zvolí lokální terapie a pokud správně ucho vyplachujete, což by mělo být nedílnou součástí léčby, ostatně přesně na to je určen Otodine nebo další výplachy, ne pro pouhé nakapání (ale možná to děláte správně, to z vašeho popisu nevyplývá) a určitě bych se přikláněla, stejně jako vy, k tomu, aby se nepodávala, protože nejsou nutná a zjevně ani účinná! Nechci být zlá, ale v tomto případě bych buď chtěla po paní doktorce, aby mi názorně předvedla, jak mám ucho vyplachovat (často v tom bývá chyba) a ujistila se tak, že postupujete správně. Pokud ani tak nebude stav lepší, asi bych skutečně zvolila návštěvu někoho z kolegů, kdo by postupoval tak, jak jsem popsala výše - ucho vyšetřil (i pod mikroskopem), dobře zvolil terapii a vás správně naučil, jak při terapii postupovat, protože s tímto postupem je největší šance na úspěšné vyléčení. Pokud už v uchu nečvachtá, je možné, že již bude stačit podávat jen něco na potlačení zánětu, ne samotného původce (bakterií či kvasinek), ale to už nechám na ošetřujícím lékaři.

Nový člen rodiny

Martina Staňová, 24.08.2024
Dobrý den paní doktorko,chtěla bych Vás požádat o rady.Prvně jsme si pořídili do bytu pejska fenku- v očkovacím průkazu má napsanou rasu Pomeranion - trpasličí špic.To je jedna rasa nebo je křížený?A dále bych Vás moc prosila o základní rady,abychom s pejskem něco nezanedbali.Již jsme ji naučili povely sedni - lehni - na místo.Vím,že je to ještě štěně - jsou jí tři měsíce,tak si hraje - ale nevíme,jak ji odnaučit,když si s ní hrajeme a mazlíme,že nás mírně kouše.Pořád nám jde zoubkama po rukách nebo i po obličeji.Zataháme ji mírně za krkem a říkáme NE NE NE,ona přestane a hned to dělá dál.To samé je i trhání koberce.Tak my jí znovu zataháme a ona pak místo opustí a jde jinam.Ale v nestřeženém okamžiku se vrátí a koberec trhá dál.To samé je i s okusováním nábytku.Poradila by jste nám,jak na to jít správně,aby rozkazu uposlechla?A dále jestli se mohu zeptat na venčení.Myslím,že jsme ho dobře nastavili.Venčíme jí hned ráno,když se vzbudí a pak po každém dalším spaní i hraní - zhruba po 2 hodinách.A pak i po delší době,až se vyspí.venku vždy potřebu vykoná,ale samozřejmě ještě i v bytě,když přijdeme zvenku a za čtvrt hodiny se ještě vyčůrá.Za jak dlouho myslíte,že se naučí vykonávat potřebu jen venku?A nakonec bych se ještě chtěla zeptat na vodítko - aby si neběžela kam chce,ale aby pěkně cupitala při mně.Jak bych jí to měla naučit?Ptám se Vás proto,abychom nezanedbali od začátku celkovou výchovu a vychovali jsme z ní slušného pejska.Moc Vám předem děkuji za rady.S pozdravem Staňová M.
Dobrý den, otázek je tam hodně, zkusím to vzít postupně. Plemeno je zapsané v průkazu původu. Pokud pejsek není s PP, tak ohledně čistokrevnosti v tomto případě vždy mohou panovat pochyby, jelikož u těchto plemen se různé nekalosti dějí často pro jejich módnost a vyšší pořizovací cenu, ale když od tohoto odhlédneme, tak se jedná pouze o 2 různé názvy stejného plemene. Ke kousání - jak jste psala, je to štěně a kousat prostě bude. Je určitě nutné psa naučit, že vy ke kousání nejste, ale buďte trpěliví. Mělo by to mít 2 aspekty, a sice, že psa vždy upozorníte, že toto chování není žádoucí, což už ostatně děláte, jen bych za sebe spíše vynechala tahání za kůži, většinou je nejúčinnější pejskovi důrazně říct povel, například NE, NESMÍŠ (dle vaší preference) a hru v tu chvíli ukončit, což je pro něj asi největší trest. A druhá část je ta, že je nutné pejskovi poskytnout něco, co kousat může, ideálně hračky z vhodného materiálu, odpovídající velikosti pejska. Toto bude pomáhat i v případě okusování vybavení bytu, protože pokud bude mít něco zábavného a vhodného na kousání, zmenší se pravděpodobnost, že se bude vybíjet na nábytku. Z toho, že se po krátké pauze k činnosti vrátí si asi nedělejte hlavu, je to jako s dětmi, dokáží se soustředit jen krátce a rychle zapomenou, takže je potřeba se obrnit trpělivostí a být důslední. Existují různé přístupy, jsou i výcvikáři, kteří doporučují například učit štěně na klec, kde prostě nemá možnost nic zničit, alespoň po dobu vaší nepřítomnosti, ale to záleží i na vás, co je vám blízké. K venčení - postupujete správně, ale opět jako u dětí, občas se nehoda stane. Obecně dříve se začne dařit s kálením, močení většinou trvá trochu déle, než je spolehlivě vykonáváno jen venku. Většina psů kolem 6 měsíce už poměrně bezpečně funguje na venčení. Ale jako vždy jsou možné určité rozdíly mezi jednotlivci. Chůze na vodítku je poměrně komplexní problematika a nevím, zda bychom to tady dokázali obsáhnout, ale obecně platí, že je potřeba chválit a odměňovat za správné chování, u štěňat (a nejen u nich) pozitivní motivace funguje dobře. V zásadě je potřeba pochválit/odměnit, když jde pěkně na volném vodítku a netáhne pryč od vás. I k tomuto existuje spousta přístupů a nelze říct, že je jen jeden správný. V zásadě jde při výcviku hlavně o to, abyste se vy jako páníčci naučili, jak s pejskem pracovat a docílit toho, aby dělal to, co vy chcete. A to tady spolu asi nevyřešíme. Doporučila bych vám buď se spojit s výcvikářem ve vašem okolí, který vám s těmito věcmi poradí nebo alespoň kouknout na nějaký webinář či video, kde jsou tyto věci vysvětleny, dnes už tuto možnost nabízí řada cvičitelů. Můžete navíc toto využít i jako příležitost pro socializaci, kdy v nějaké psí školce bude navíc i získávat zkušenosti v tom, jak se chovat mezi ostatními psy.
Nepodařilo se načíst další záznamy

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny