Poradna

Starý králíček

Jana Matějovská, 03.09.2024
Dobrý den, mám skoro 10 letého zakrslého králíčka (beránka). Začal mít menší chuť k jídlu, pamlsky nežere vůbec, pije sporadicky. Dneska se přidala řidší stolice. Má i šupinatou srst. Jakoby tam měl lupy. Nevím, zda nemá problémy se zuby. Můžete mi poradit, zda by bylo vhodné takto starého králíčka operovat, pokud by to byly zuby? Už má svůj věk a leč vím, že inhalační narkóza je šetrnější, stejně se bojím, že mu prodloužím živit o dny, možná týdny. Dneska s ním jdu k paní veterinářce. Jak vidíte vy operace starších zvířecích pacientů? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne. Jana Matějovská
Dobrý den, nejlépe zhodnotí stav zvířátka paní doktorka přímo na místě. Většinou předchází případnému zákroku pár dní s nasazenou terapií pro stabilizaci před zákrokem a snížení případných rizik. Žádná anestezie není bez rizik, jak sama píšete, dnes již máme možnost inhalační anestezie, ale ani to není zcela bezpečné. Na druhou stranu věk není pádným argumentem proti anestezii, naopak starší zvířata jsou našimi pacienty čím dál častěji, protože je s přibývajícím věkem určité neduhy potkávají víc a víc. Taky je otázka, kde by byla ta hranice, odkdy už je zvíře staré? Jsou králíci, kteří jsou v 6 letech staří a pak takoví, jako ten váš, který se dožil takového věku a třeba ještě další 2 by mohl. Jak bychom to rozhodovali, kdo ještě má "nárok" na ošetření a kdo už "je na to starý"? Jinou kapitolou jsou například neléčitelné nemoci, onkologické onemocnění atd., tam je ten přínos spíše zanedbatelný. Pokud by se skutečně potvrdilo, že je problém v dutině ústní, a bude zhodnoceno, že k zákroku může být přistoupeno, pak bych do toho šla, protože onemocnění dutiny ústní mu bude i nadále velmi snižovat kvalitu života, pokud nebude vyřešeno. Žít s bolestí není nic příjemného ani pro zvířata. Kdyby ho bolela třeba nožka, tak se může rozhodnout, že se tedy nebude tolik pohybovat a bolesti se tak vyhnout, ale přestat jíst tak docela nejde a tedy se nevyhne ani té bolesti, bude ji muset denně překonávat a bude jíst čím dál tím méně. Takže neřešit ten problém jaksi nelze. Zda-li pak přistoupit k operaci nebo ne, to už je na vás, vašem přesvědčení, vašich finančních možnostech a na tom, zda je zvířátko ve stavu, aby to pro něj bylo přínosné. Myslím, že tyto otázky s vámi vaše veterinářka probere a snad se vám na ně podaří najít odpovědi.

Křeček syrský

Jana Teplá, 14.08.2024
Dobrý den ,máme tříměsíčního křečka syrského.Par dní vždy po probuzení jakoby škytá.Trvá to jen chvíli .Nevím jestli navštívit veterináře.
I křeček může mít škytavku a stejně jako u ostatních druhů zvířat a u lidí se jedná o křečovité stahy bránice v důsledku jejího podráždění. U mláďat obecně se toto děje častěji než u dospělců a je to vlastně normální. Jediný háček může být v tom, že nedopatřením zaměňujete škytavku se zvuky pocházejícími přímo z dýchacího aparátu a v tu chvíli by měl křečka určitě vidět veterinář, vyšetřit jej a onemocnění dýchacího aparátu vyloučit.

Kralik oči

Iva Nadvornikova, 04.08.2024
Dobrý den, už delší dobu řešíme takové “blanky” v obou očích u králíka. Má je jako v koutcích obou oči. Navíc se mi zda že ty oči jsou takové vyboulené.Jeden veterinář řekl ze to vypadá jako třeti víčko a poslal nás k ocnimu specialistovi. Tam pouze dostala kapky. A trochu ji zbrousila stoličky . Ale nic se nezlepsilo. Je kastrovana, 4 roky, bobkuje a žere normálně.Očkovaná je take. Opět půjdeme na veterinu. Ale zajímal by me jiný nazor. Děkuji Iva
Pojem blanka v oku je poměrně hodně nespecifický, budu tedy brát, že se struktura nachází ve vnitřním koutku oka a tedy se jedná skutečně o třetí víčko. I u zdravých králíku bývá možné třetí víčko zahlédnout. Pokud se jedná ale o výraznou protruzi (tedy "vysunutí" ven), pak se skutečně bude pravděpodobně jednat o zdravotní problém. Diferenciální diagnostika je u tohoto příznaku velmi široká, od neurologických abnormalit, přes interní onemocnění až k neoplastickým procesům. Pokud se k tomu přidává i exoftalmus, tedy vyboulení očí, je určitě vhodné králíka opětovně vyšetřit, nejlépe u specialisty, který má zkušenosti nejen s oftalmologií, ale obecně s drobnými savci a jejich problémy. Určitě by bylo vhodné vyloučit bolest, zánět a dále zvýšení tlaku jak celkového, nitroočního, tak i v retrobulbárním prostoru, tedy prostoru za očnicí, který může způsobit vytlačování oka směrem ven. I přesto, že králík nemá jiné celkové obtíže, obávám se, že diagnostika v tomto případě může být poměrně obsáhlá, včetně rentgenu a odběrů krve. Nevím, odkud jste, ale velmi pokročilé možnosti diagnostiky Vám může nabídnout Jižní Morava - VETUNI nebo klinika Jekl a Hauptman.

Opakující se zánět spojivek u králíka

Lucie Šalátová, 25.06.2024
Dobrý den, prosím o radu, máme králíka a opakuje se mu často zánět spojivek levého oka. Vždy dostane ATB kapky a po měsíci se to vrátí zpět. pozn. králík je zakrslý chlupatý teddy. Mockrát děkuji
Pokud se záněty neustále opakují a jedná se o stejné oko, doporučila bych důkladně vyšetřit stav dutiny ústní. Obtíže se zuby se na očích poměrně snadno mohou projevit kvůli blízkosti kořenů zubů a samotné očnice, v které oko leží. Dále je vhodné zkontrolovat i průchodnost slzného kanálku v tomto oku. Případná další vyšetření u specializovaného oftalmologa. K některým z těchto vyšetření už je potřeba ale králíka uvést do celkové anestezie, takže vše záleží na dohodě s vaším ošetřujícím veterinářem, jaké kroky budete dále podnikat.

Morče rex - průjem

Adam Vaněk, 14.06.2024
Dobrý den, máme doma 6 měsíční morče (rex) a včera začalo mít divnou stolici. Není to úplně řídké, spíše hodně měkké bobky. Je třeba to řešit nějakou dietou, návštěvou veterináře, nebo máme ještě počkat, jestli z toho něco bude? Díky
U morčete, nebo obecně drobných savců není příliš vhodné s jakýmkoliv problémem čekat. Vzhledem k rychlosti jejich metabolismu i průběh obtíží může mít velmi rychlý spád. Jako první pomoc je vhodné určitě nasadit dietu - pouze seno a voda. A objednat se k veterináři. Je možné, že po prohlídce nasadí pouze probiotika, ale je potřeba zvíře vyšetřit, aby se vyloučily případné závažnější příčiny obtíží.

Kýchání u králíka

Veronika Andrejsková, 09.06.2024
Je králík nemocný, když si 1-2x denně kýchne? Děkuji za odpověď.
Kýchání jako takové je přirozený obranný reflex dýchacích cest a je reakcí na jakékoliv dráždění. Pokud je králík jinak v pořádku, dobře žere a vylučuje, nemá výtok z nosu či očí, pak bych se spíše zaměřila na hledání možné příčiny v prostředí (například nekvalitní, vysoce prašné seno, nevhodná podestýlka atd.).
Nepodařilo se načíst další záznamy

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny