Jak bezpečně cestovat se psem? Na volno v autě to není to pravé ořechové

Bezedná miska
Jak bezpečně cestovat se psem? Na volno v autě to není to pravé ořechové

Cestování se psem může být úžasným dobrodružstvím... Pokud se vám tedy i s chlupáčem podaří bez nervů dorazit na místo určení. Jak si cestu zpříjemnit?

Mnoho majitelů chce v dobré víře zajistit svým mazlíčkům co nejpohodlnější cestování, a zapomíná přitom na to zásadní – bezpečnost. Přitom komfort a ochranu lze v dnešní době snadno skloubit. A ne – v případě nehody pejska rozhodně neudržíte na klíně.



Jak se připravit na cestování se psem nejen v autě

  1. Před dovolenou vyrazte na preventivní prohlídku k veterináři. Ověřte si také, že pes má veškerá potřebná očkování. Do některých destinací je třeba také aplikovat speciální antiparazitika, například na ochranu před srdečními červy. Nezapomeňte připravit také zdravotní dokumentaci potřebnou pro cestování se psem.

  2. Je váš pes matador a při cestování nehne ani brvou? Pak tento bod můžete přeskočit. Pro ostatní platí, že i cestování je dovednost, která se dá naučit. Před dovolenou proto pejska postupně uvykejte na krátké (a časem klidně i delší) projížďky a asociujte mu cestování s příjemnými věcmi.

Cestovní boxy, přepravky a batohy pro psy vám usnadní cestování

Pokud cestujete autem, pejsek nemůže být navolno v autě. Právní řád však již neupravuje bezpečnost a klece pro psy ani cestovní postroje nemusí mít certifikaci.

Jak vybrat cestovní box či přepravku pro psy

Cestovní box, klec pro psy či přepravka představují jednou z nejbezpečnějších možností pro přepravu psa v autě. Tedy za předpokladu, že vyberete kvalitní vybavení. U klecí volte pevný materiál, který pejska v případě nehody neporaní. Klec nezapomeňte upevnit – ideálně do kufru auta. Alternativou mohou být postroje na cestování se psem v autě nebo látkové přepravky, které se umísťují na zadní sedačky. Vždy však platí, abyste pečlivě prostudovali materiály od výrobce a pejskovi poskytli skutečně to nejbezpečnější.

  • Velikost: Pes by měl mít dostatek prostoru k otočení, lehnutí a stání. Není však třeba pořizovat přepravku pro psa větší, stačí „tak akorát“, jinak by se pejsek mohl v případě nehody omlátit.

  • Ventilace: Dostatečné větrání je zásadní. Dejte si pozor také na to, abyste box nezaházeli zavazadly a dovnitř stále proudil vzduch.

  • Bezpečnostní prvky: Na ochranu zvířátka myslete na prvním místě. Vybírejte kvalitní a prověřené značky. Na trhu existují dokonce výrobky, které mají crash testy.

Batohy a tašky na psy oceníte na cesty vlakem či autobusem

Pokud nejedete autem, střední a větší pejsci musí zkrátka po svých. Pro menší pejsky můžete pořídit praktický batoh na psy, díky kterému pejska hodíte na záda a uvolní se vám ruce. Tašky pro psy jsou skvělé pro štěňata, které toho kvůli zdravému vývoji pohybového aparátu nemohou ještě tolik nachodit.

Jak cestu nejen přežít, ale ještě si ji užít?

Ani delší cesty nemusí být utrpením. Pes stejně většinu dne prospí – a pokud je na klec předem naučený, automaticky se přenastaví do režimu odpočinek a za jízdy o něm ani nebudete vědět. Ani tak však nezapomínejte na přestávky – pejsek ocení protáhnutí pacek a vy pauzu od řízení.

Přejeme šťastnou cestu a krásně strávenou dovolenou.
 

Máte dotaz?

Naše veterinářka je vám k dispozici.
Vstoupit do poradny